41. Uluslararası Moskova Film Festivali’nde Türkiye Rüzgârı

00

0000

41. Uluslararası Moskova Film Festivali’nde Türkiye Rüzgârı

2019 Türkiye-Rusya Kültür ve Turizm Yılı kapsamında 18 – 25 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek 41 Uluslararası Moskova Film Festivali kapsamında Türkiye “Onur Konuğu Ülke” olarak yer alacak. 41 Uluslararası Moskova Film Festivali kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleri Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği işbirliğinde düzenlenen “Türkiye Onur Konuğu Ülke” etkinliği ile iki ülkenin son yıllarda gelişen ilişkilerine kültürel alanda da önemli katkı sunulacak. Festivale Türkiye’den yapımcı, yönetmen ve oyunculardan oluşan heyetle katılım sağlanarak, filmlerimiz Rus izleyicilerin beğenisine sunulacak.

Seyid Çolak’ın “Kapan” adlı filminin festivalin ana yarışmasında dünya prömiyeri yapacağı festivalin ana yarışma bölümünün jüri üyeleri arasında yönetmen Semih Kaplanoğlu da bulunuyor.

Türk filmlerinden oluşan özel bir seçkinin Rus izleyicilerle buluşacağı festivalde Semih Kaplanoğlu’nun Buğday, Nuri Bilge Ceylan’ın Ahlat Ağacı, Mahmut Fazıl Coşkun’un Anons, Vuslat Saraçoğlu’nun Borç, Banu Sıvacı’nın Güvercin, Ahmet Katıksız’ın Bizim İçin Şampiyon ve Orhan Tekeoğlu’nun Vargit Zamanı adlı filmlerinin gösterimleri yapılacak ve filmlerin yaratıcı ekipleri izleyicilerle gösterimler sonrasında söyleşi gerçekleştirecekler.

Festival kapsamında iki ülkenin dizi ve sinema sektörünün yakınlaşması, ortak yapımların gerçekleştirilmesi ve kültürel ve ticari iş birliklerinin arttırılması amacıyla “Türkiye-Rusya Dizi ve Sinema Endüstri Toplantısı” yapılacak. Toplantıya Kültür ve Turizm Bakanlığı, TRT ve Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ile Ülkemizin önemli dizi ve film yapımcılarından Fatih Aksoy (Medyapım), Timur Savcı (Tims Productions) ve Burhan Özkan’ın da  (Maya Production) aralarından bulunduğu sektör temsilcileri katılacak.

Uluslararası Moskova Film Festivali’nin özel konukları ve jüri üyelerinin de katılım sağlayacağı Türkiye Resepsiyonu festival kapsamında yapılacak önemli etkinliklerden birisi olacak.